A technológiai terminológiában nem idegenek a rövidítések és az ismeretlen kifejezések. Ez alól a rádiófrekvenciás azonosítás (RFID) sem kivétel. Ha ismered az RFID technológiát, talán hallottad már, hogy az „UHF” kifejezést egy kalap alá veszik a „RAIN RFID” kifejezéssel. Mit jelentenek ezek a betűk, és miben hasonlítanak vagy különböznek a technológiák?
Az RFID egy általános kifejezés, amely különböző működési frekvenciákat és szabványokat foglal magában. Az UHF, ami az „ultra-nagyfrekvenciás” rövidítése, egy olyan frekvenciasáv, amely a 300 MHz és 3 GHz közötti tartományt fedi le.
A RAIN RFID-eszközök az UHF-sávban (860 és 960 MHz között) működnek, és egy meghatározott szabványhoz és protokollhoz igazodnak.
Mi a különbség az UHF RFID és a RAIN RFID között?
Mivel a RAIN RFID rendszerek az UHF-sávban működnek, a RAIN RFID és az UHF RFID lényegében ugyanazt jelenti. A „RAIN” egy olyan elnevezés, amely az ISO 18000-63 szabványnak és a GS1 EPC UHF Gen 2 protokollnak megfelelő passzív UHF RFID termékeket és technológiákat jelöli. Maga a RAIN betűszó a RAdio frequency IdentificatioN kifejezésből lett kialakítva, tehát lényegében az RFID szinonímája.
A RAIN RFID márkanevet 2014-ben fogadták el, amikor több, passzív UHF RFID technológiával foglalkozó vállalat figyelt fel arra, hogy az „RFID” kifejezést nagyon tágan használják többféle érzékelőtechnológia jelölésére. Ezek közül sok nem rendelkezik a passzív UHF RFID költséghatékony és széleskörű technológiai képességeivel. A megfigyelés aggodalomra adott okot, a mindennapokban az „RFID” kifejezés egyre szélesebb körű használata és jelentése összezavarhatja a piacot.
Ugyanakkor ezek a vállalatok látták a technológia növekvő jelentőségét a dolgok internetének (Internet of Things) létrehozásában. A „RAIN” szó az UHF RFID és a felhő közötti kapcsolatra utal, ahol az RFID-alapú adatok az interneten keresztül tárolhatók, kezelhetők és megoszthatók.
Mi az a RAIN RFID és mire szolgál?
A RAIN RFID egy passzív, áramforrásmentes, vezeték nélküli technológia, amely mindennapi tárgyak milliárdjait – a zokniktól az alkoholos italokig és a raklapokig – kapcsolja az internethez.
Lehetővé teszi a vállalkozások és a fogyasztók számára, hogy felfedezzék, bevonják és megvédjék a csatlakoztatott tárgyakat, és hozzáférést biztosít a tárgyakra vonatkozó valós idejű adatokhoz és múltbeli információkhoz.
A RAIN RFID lehetővé teszi a következőket:
- Egyes objektumok (tárgyak) egyedi azonosítása a terméktípuson túlmenően is
- A tételek azonosítása és helyének meghatározása közvetlen optikai rálátás nélkül.
- Sok tétel gyors azonosítása (akár 1000 tétel másodpercenként).
- Néhány centimétertől akár 10 méterig terjedő olvashatóság
A RAIN RFID-címkék „fillérekbe kerülnek”, a kommunikációhoz nincs szükségük belső akkumulátorra. A legtöbb anyagon – például kartondobozokon, dobozokon és fán – keresztül rövid vagy nagy távolságban, nagy sebességgel és mennyiségben olvashatók – vagy „lekérdezhetők”.
Ezek az egyedülálló képességek teszik a RAIN-t ideálisan alkalmassá a ruházattól kezdve a gyógyszereken át az élelmiszerekig több billió terméken történő használatra az ellátási láncban.
Számos iparág használja a RAIN RFID-t az emberek és a vállalkozások számára fontos dolgok azonosítására, lokalizálására és védelmére:
Légiközlekedés: A RAIN javítja az ügyfélkiszolgálást és a működési hatékonyságot a poggyászokra, eszközökre, berendezésekre és egyéb eszközökre vonatkozó pontos, valós idejű adatokkal.
Egészségügy: Az eszközök nyomon követésének egyszerűsítése, a veszteségek kiküszöbölése, az ellátási menedzsment javítása, a betegélmény fokozása és a jobb eredmények elérése.
Vendéglátás: Javítja a hatékonyságot, racionalizálja a műveleteket és erősíti a vállalkozásokat, miközben kiváló ügyfélélményt nyújt.
Gyártás: Maximális működési hatékonyság elérése automatizált folyamatokkal, amelyek megváltoztatják a gépek és az emberek munkamódszerét.
Kiskereskedelem: Optimalizálja az üzletek működését, javítja a készletek rendelkezésre állását, zökkenőmentes vásárlási élményt alakít ki, és értékes elemzési adatokat gyűjt, amelyek megalapozott üzleti döntésekhez vezetnek.
Ellátási lánc és logisztika: Pontos, automatizált és hibamentes irányítással tartja mozgásban az árukat és tájékoztatja a műveleteket.