RFID vagy vonalkód
RFID rendszer tervezése

RFID vagy vonalkódos azonosítás? – Hozd meg a döntést!

Az automatikus azonosítás módjának kiválasztása során fontos, hogy alaposan megismerjük az RFID és a vonalkódos technológiával járó előnyöket és hátrányokat. Megfelelő tájékozódást követően, a technológiák működési alapelveit megismerve kell szemügyre venni saját vállalatunk képességeit, tulajdonságait, illetve a vonalkód vagy RFID alkalmazásával elvégzendő feladat jellegét.

Amennyiben az Automatikus azonosítás – Vonalkód vagy RFID? című, a két technológia összehasonlításáról szóló cikkünket még nem olvastad, a fenti linkre kattintva megteheted.

Kigyűjtöttünk néhány fontos szempontot, melyeket sorra véve megvizsgálhatjuk, melyik technológia lehet optimálisabb cégünk szemszögéből.

RFID és vonalkód
– előnyök, hátrányok

A vonalkód és az RFID azonosítás alapvetően eltérő működési elveken alapul. A vonalkódok optikai leolvasással működnek, amihez közvetlen fizikai rálátás szükséges minden felcímkézett termékre. Az RFID azonban rádiófrekvenciás hullámokat használ, lehetővé téve több tárgy egyidejű olvasását anélkül, hogy közvetlen vizuális rálátásra lenne szükség.

A ránk jellemző termék szortiment vizsgálata egy lépéssel közelebb vihet bennünket a technológia kiválasztásában. Jellemzően a fa, műanyag, textil, karton és papír termékek esetében jól alkalmazható az RFID technológia, míg élelmiszerek esetében a fém csomagolóanyagok és a folyadékok akadályozhatják a rádióhullámok megfelelő terjedését. Az is fontos szempont, hogy az azonosítandó tárgyak, termékek milyen formában érkeznek be: raklapon, dobozban, zsákban, darabonként, vegyes cikkek egy csomagon belül, stb.

RFID vagy vonalkódos azonosítás? – Hozd meg a döntést!

Specifikus feladatok összehasonlítása

Az RFID és a vonalkódos azonosításnak is megvannak a maga előnyös és hátrányos tulajdonságai. Fogósabb kérdés, hogy a saját közegünkben hogyan értékeljük ezeket a jellegzetességeket. A konkrét feladat meghatározása még közelebb vihet bennünket a megoldáshoz, ugyanis minden esetben az adott feladat típusa határozza meg, hogy mely tulajdonságokra érdemes előnyként vagy hátrányként tekinteni. Fogalmazzuk meg mi a célunk, mire szeretnénk használni a technológiát, mit szeretnénk elérni vele.

RFID vagy vonalkódos azonosítás?

Környezeti szempontok

Az alkalmazási környezet nagymértékben befolyásolhatja, hogy mely technológia lesz esetünkben hatékonyabb. Az RFID olvasás érzékeny lehet a különböző környezeti, úgynevezett „RF-zajokra” és bizonyos tárgyak anyagára is (fémek és folyadékok), míg a vonalkódolvasás esetén a fényviszonyok (akár túl sötét, akár túl világos környezet) és a vonalkódok állapota (sérülés, szennyeződések, poros környezet) jelenthetnek kihívást.

Költségvetés és teljes költségmutató (TCO)

A bevezetési költségek kalkulációja mellett a tulajdonlás teljes költségének (TCO – Total Cost of Ownership) alapos mérlegelése is elengedhetetlen. Habár a vonalkódos rendszer általában olcsóbb az RFID rendszereknél, a megtérülés kiszámításánál nem csak az indulási költségeket kell figyelembe venni. Olyan alkalmazásokban, ahol gyakori adat módosításra, felülírásra van szükség, az RFID lehet az opcionálisabb megoldás. Minden hosszabb távú költséget figyelembe kell venni TCO számításnál. Ebben érdemes szakértő segítségét kérni.

RFID vagy vonalkódos azonosítás

Tanácsok a beruházáshoz

Fontos, hogy ne legyen előítéletünk sem a vonalkódos, sem az RFID technológia alkalmazása esetében. Érdemes szakértőt bevonni ebbe a feladatba. A fenti szempontok alapján segíthetnek objektív döntést hozni a témában. Alaposan fel kell térképezni az alkalmazási környezetet és az elvárásokat, mielőtt döntésre kerülne sor. Csak így lehet biztosítani, hogy a választott technológia kellően illeszkedik majd a folyamatainkhoz és valódi üzleti értéket teremt cégünkben.

Cikk interaktív űrlapjai