RFID történelem - Szabványokkal a világsiker felé
RFID az alapoktól

RFID történelem – Szabványokkal a világsiker felé

Hogyan alakultak ki a szabványok? Mit jelentettek ezek a rádiófrekvenciás azonosítás jövője szempontjából? Hogyan hatott az internet a fejlődésre?

Sanjay Sarma és David Brock alapjaiban változtatta meg az RFID szerepét. Addig az RFID tag valójában egy hordozható adatbázis volt. Sarma és Brock az RFID-t hálózati technológiává változtatta azáltal, hogy a tárgyakat a tag-ek révén az internethez kapcsolta.

Ez az üzleti világban is jelentős változást hozott. Lehetővé vált az, hogy a termék útja az ellátási láncban folyamatosan követhető legyen.
1999 és 2004 között az Auto-ID Center elnyerte több száz multinacionális cég, az USA Védelmi Minisztériumának és több jelentős RFID szállító támogatását.

EPC – globális szabványok a fejlődés motorjai

Kutató és fejlesztő központok nyíltak Nagy-Britanniában, Svájcban, Japánban és Kínában. Kifejlesztettek két Air Interface Protocolt (Class 0 és Class 1). Lerakták az alapjait Electronic Product Code (EPC) számozási módszernek és megtervezték azt a hálózati környezetet, amely tárolja az információkat biztonságos internetes adatbázisban.

1999-ben a Uniform Code Council és az EAN International megalapította az Auto-ID Center-t a Massachusetts Institute of Technology-n. A központ fő célja – a versenypiaci ipari cégekkel karöltve – kifejleszteni egy olyan RFID tag-et, amely nagymennyiségű gyártás mellett 5 cent alatti költséggel előállítható. A Center megszerezte az USA Védelmi Minisztériumának, továbbá néhány 100 multinacionális cég támogatását, pl. Kimberly-Clark, Metro, Tesco, Unilever, Wal-Mart.

A technológiát átadták 2003-ban a Uniform Code Council-nak, majd létrehozták az EPCglobal nevű szervezetet az EAN International-lal közösen, hogy terjesszék az EPC technológiát. Az Auto-ID Center 2003. októberben bezárta kapuit és kutatási területeit átadta más Auto-ID kutató szervezeteknek.

Néhány jelentős kereskedelmi világcég (Albertsons, Metro, Target, Tesco, Wal-Mart) és az USA Védelmi Minisztériuma tervezik az RFID bevezetését ellátási láncukban. Más iparágak is  pl. gyógyszeripar, autógumi gyártás, biztonságtechnika,  érdeklődnek az RFID iránt. A szabadalom átadásával megnyílt a lehetőség a globális szabványok létrehozásának, mely eddig a legnagyobb gátja volt az RFID térhódításának.

Címkék

Cikk interaktív űrlapjai