Gondoltad volna, hogy a RFID – vagyis a rádiófrekvenciás azonosítás – eredetének keresése közben egészen a második világháborúig kell visszamenni az időben? Mint megannyi nagy felfedezés, ez is egy véletlen megfigyeléssel kezdődött…
A kezdetek: A Luftwaffe és az RAF
A skót Sir Robert Wattson-Watt 1935-ös találmányán alapuló radarrendszerek használata vetette fel az azonosítás kérdését először.
A radarrendszerek légvédelmi célú felhasználását nagyban nehezítette, hogy a radarképernyőn megjelenő repülőgépekről a kezelő nem tudta eldönteni, hogy melyik katonai erőhöz tartoznak. Ez gyakran zavarta meg a radar készülékek adatainak értelmezését. A radarjelek különbözőségének a hiánya lehetetlenné tette a hatékony légvédelmi reagálást egy esetleges légicsapásra.
Elsőként a Luftwaffe katonái vették észre, hogy amennyiben a pilóta billegteti a repülőgép szárnyait, a gépről visszaverődő rádióhullámok által a monitoron megjelenő kijelzések megváltoznak. Gyakran a radarkezelők erre kérték a pilótákat az azonosíthatóság kedvéért.
Ez a kezdetleges módszert nevezhetjük az első „passzív RFID rendszernek”. A rádiófrekvenciás azonosítás kezdetleges módszere alkalmas volt egy objektum azonosítására. A későbbi “barát-ellenség” felismerő rendszerek fejlesztése is innen indult.
Sir Watson-Watt vezetésével titkos katonai fejlesztő csapat alakult a szigetországban. A kutatások eredményének köszönhetően a britek előálltak az első aktív, rádiófrekvenciás azonosításon alapuló saját repülőgép felismerő rendszerrel. Ezeket a mai napig IFF-nek nevezik az aviatikában. (Identify Friend or Foe).
Egy rádióadót helyeztek el RAF gépeire – mely amikor jeleket vett a britek földi radarállomásától – egyedi azonosító jeleket kezdett visszasugározni. Ezt a négyjegyű számból álló számsort a földi állomás érzékelte és sajátként azonosította a repülőgépet. Ezt az eljárást a polgári és katonai repülésben a mai napig használják a repülőgépek radar azonosítására.
Az RFID technológia ugyanezen az elven működik. Ezt a módszert nevezhetjük az első aktív RFID rendszernek, mely rádióhullámok segítségével azonosított objektumokat. A katonai kutatások eredményeit felhasználva ezután – ahogyan az gyakran lenni szokott – az rádiófrekvenciás azonosítási technológia lassan kezdett teret nyerni a polgári életben is.