Mit takar ez a négy betű: R,F,I,D? Mire való egyáltalán? Miben különbözik például a vonalkódoktól? Miért érdemes RFID-t használni egyedi azonosításra? Milyen problémákat old meg egyáltalán?
Azonosítás rádióhullámokkal
A négy betű egy angol mozaikszó, a Radio Frequency Identification, azaz rádiófrekvenciás azonosítás kifejezésből származik. Hasonlóan képzelhetjük el, mint a vonalkódokat, azonban az RFID esetében nem optikai leolvasás történik, hanem rádióhullámok segítségével történik meg az adatok (azonosítószám) kiolvasása.
Mi az az RFID olvasó és RFID tag?
Minden RFID rendszernek két alapvető eleme kell, hogy legyen. Az egyik az RFID olvasó, amely fogja és értelmezi a rádióhullámmal érkező adatokat. Másik alapvető eleme egy olyan, minimum egy chipből és antennából álló egység, amely tárolja az adatokat. Ezt nevezzük RFID tag-nek. Általában a tag-et helyezzük el az azonosítandó objektumon.
RFID azonosítás fajtái
A rádióhullámokkal történő azonosítás alapvetően háromféle módon történhet.
– Passzív módon, amikor is egy RFID leolvasó egység rádióhullámokat bocsájt ki és a rádióhullámokból nyert energiát felhasználva a tag visszasugározza az azonosító adatot. Ezt nevezzük passzív RFID technológiának. Itt a tag nem rendelkezik beépített energiaforrással, csak az adó és vevő leolvasó egység közelében képes rádióhullámú jeleket sugározni.
– Aktív módon, amikor is a tag maga folyamatosan sugározza az azonosító jelet. Az aktív tagnek beépített energia forrása van. Maga az olvasó egység nem bocsájt ki rádióhullámokat, csak veszi a tag kisugárzott jelét. Ezt nevezzük aktív RFID technológiának.
– Fél aktív módon, amikor is a tag rendelkezik saját energiaforrással, azonban az azonosítóját csak akkor kezdi el sugározni, amikor egy RFID olvasó egység „megszólítja”. Ilyenkor mint egy válaszként „bemutatkozik” a tag és visszasugározza az adatot. (azonosítót). Ezt nevezzük félaktív vagy – más irodalmakban – félpasszív RFID technológiának.
Mire lehet használni az RFID technológiát?
Felmerülhet a kérdés, hogy milyen előnye van az RFID technológia használatának például a vonalkódokkal szemben. A kérdés jogos!
A legnagyobb különbség az, hogy a tag és az olvasó között nem szükséges optikai rálátás.
Ez magyarul azt jelenti, hogy egy szállítási egységen (pl. raklap) belül lévő termékeket is le lehet olvasni a raklap szétbontása nélkül. Vonalkódok esetén csak a kívül lévő vonalkódok olvashatók le szétbontás nélkül. Ezen felül rengeteg előnye van még az RFID-nak, ezeket más cikkekben alaposan megvizsgáljuk!