Hogyan terjedt el az RFID használata az új évezredben? Mi segítette és mi gátolta az RFID terjedését? Milyen területeken vált szinte mindennapossá a használata?
RFID és az internet közös térhódítása
Miután a az AUTO ID átadta a kutatási eredményeket az EPCglobal-nak, a szervezet létrehozta a 2. generációs Air Interface Protocolt.
Az EPCglobal azóta működteti, illetve fejleszti azt a hálózati infrastruktúrát, amely lehetővé teszi az adatok real-time megosztását. Például ha egy cég felad egy rakományt, a rakomány indításakor a tag-ek leolvassák egy RFID kapuval vagy kézi RFID olvasóval. Az internetkapcsolaton keresztül szoftver értesíti a címzettet, hogy az áru elhagyta a raktárat. Ha az áru megérkezik a címzetthez, a tag-ek leolvasásakor automatikusan egy üzenet kap a feladó, hogy az áru megérkezett a rendeltetési helyére.
Ezzel a módszerrel elérhető, hogy a raktárkészletek napi pontossággal előre tervezhetők legyenek, a kilencvenes években jellemző havi előrejelzéssel szemben.
Az RFID alkalmazása napjainkban
Legkézenfekvőbb – mondhatni szinte napi szintű – lehetőségünk RFID-val találkozni: az elektronikus fizetési rendszerek. A kis olvasási távolságú NFC chipek megtalálhatók a telefonokban, bankkártyákban vagy éppen az okosórákban. Mindennap használjuk, fizetés mellett akár az autónk indítókulcsát is kiválthatjuk egy telefonnal vagy okosórával.
Az Ultra High Frequency (UHF) RFID rendszerek lehetővé teszik a nagyobb írási/olvasási távolságot, mely a professzionális (ipari, logisztikai, kereskedelmi alkalmazásokban) fontos követelmény. A nyitott szabványok a csatlakozó cégek által fejlesztett eszközök kompatibilitását garantálják, így teret nyitnak a műszaki fejlődés előtt. Nem utolsó sorban felbecsülhetetlen értéket ad a folyamathoz az elektronikus adatcsere lehetősége, mely más területeken is nagyfokú automatizálási lehetőséget nyújt. Ez nagyban ösztönzi a cégeket, hogy fejlesztéseiket a minél nagyobb fokú automatizálás irányába összpontosítsák, melyre remek lehetőséget kínál az RFID.
Számos területen kifizetődővé vált az RFID alkalmazása, ahol régebben a költségek szűk keresztmetszetnek számítottak. Minden olyan területen, ahol nagy tömegű azonosítót kell olvasni, vagy automatizált adatgyűjtés a feladat, gazdaságosan és hatékonyan lehet RFID-val támogatni.
Ilyen területek például:
- mosodai alkalmazások, a szennyes ruha azonosítása elvégezhető anélkül, hogy a dolgozónak hozzá kellene érnie,
- termeléskövetés, minőségbiztosítás és intralogisztika, ahol emberi beavatkozás nélkül lehet nyomonkövetni az alapanyagok mozgását egy gyárban vagy gyártó cellában
- visszatérő gönygyöleg (RTI) azonosítása, számolása és nyilvántartása,
- automata csomagtovábbító rendszerek, mely számos európai reptéren megvalósult már,
- tárgyi eszköz leltár RFID alapokon, elegendő a leltározásnál körbevinni az RFID adatgyűjtőt a szobában, a szekrényben, fiókban, vagy nem látható helyen lévő eszközök is felkerülnek a leltárba
- könyvtári RFID kölcsönző rendszer, automata kioszk-terminálon kölcsönözhetik ki a könyveket például a bécsi egyetem diákjai,
- divatáru kereskedelemben intelligens próbafülkék, shop-asszisztensek
- kiskereskedelem, kasszarendszerek (Pl. a Decathlon üzleteiben évek óta RFID alapú kasszázás folyik.