AUTOMATIKUS AZONOSÍTÁS - VONALKÓD VAGY RFID?
RFID rendszer tervezése

Automatikus azonosítás – vonalkód vagy RFID?

Az automatikus azonosítás két fő technológiája, a vonalkód és az RFID közötti választás gyakran jelent kihívást a vállalatoknak. Természetesen mindkét technológia kínál előnyöket, de más-más alkalmazási területeken érvényesülnek jobban. Fontos, hogy a választás előtt megismerjük az RFID és a vonalkódos azonosítás működésének alapjait, működési elveit.

Amikor a döntés nem egyértelmű, sokan az RFID rendszert részesítik előnyben annak innovatív volta miatt, pedig a vonalkódos megoldás egyszerűbb és olcsóbb is lehetne az adott feladat megoldására.

Természetesen ez fordítva is előfordulhat!

Sokszor a költséghatékonysági szempontot teszik első helyre, így a vonalkódos megoldást preferálják, miközben az RFID az adott területen hatékonyabb és gyorsabb megoldást kínálna, nagyobb kezdeti költséggel, de gyors megtérüléssel.

Olvasási technológia – hogyan működnek?

RFID használata során az azonosítás rádiófrekvenciás hullámok segítségével történik. Az RFID tag egy beágyazott chipet és antennát tartalmaz, amely rádióhullámok kibocsátásával kommunikál az olvasóval. Az olvasó ezeket a jeleket fogadja és feldolgozza, azonosítva az adott tárgyat. 

Ezzel szemben a vonalkódok optikai leolvasással működnek (lézer/CCD vagy kamera olvasóval), így közvetlen rálátás szükséges az olvasáshoz. Általában egydimenziós, lineáris (pl. a kereskedelemben használt GS1 13) vagy kétdimenziós (pl. a legnépszerűbb QR kód) formátumban találkozhatunk velük. Gyakran nyomtatják termékek címkéjére vagy közvetlenül azok csomagolására.

Mennyi adatot tud tárolni egy vonalkód címke és egy RFID tag?

A vonalkódok egyszerűek, de nem kínálnak sok lehetőséget az adatok tárolására és kezelésére. Egyszerűbb rendszerekhez és kisebb vállalatok számára lehet ideális. Korlátozott mennyiségű adatot, jellemzően egy egyedi azonosítót tárolnak, míg az RFID-címkék sokkal több adatot képesek tárolni, és könnyen skálázhatók. Olyan adatokat is képes eltárolni, mint termékinformációk, gyártási részletek és nyomon követési információk. Nagyobb vállalatok és komplex logisztikai rendszerek számára előnyösebb.

automatikus azonosítás rfid vagy vonalkód - képen rfid olvasás kartondobozon rfid tag

Szükséges, hogy fizikai rálátásunk legyen az azonosító címkére vagy tagre?

A vonalkódok azonosításához közvetlen rálátásra van szükség magára a kódra, így az nem lehet rejtve egy csomagolás belsejében. Raktározás során a beérkező termékeket csak úgy lehet bevételezni, ha a dobozt kicsomagoljuk és fizikai rálátást biztosítunk az olvasónak. Különféle fényviszonyok azonban befolyásolhatják az olvasás sikerességét, erős fényben, vagy sötét helyiségekben kevésbé ajánlott a technológia használata.

Az RFID-címkékhez nincs szükség közvetlen rálátásra, ez a technológia lehetővé teszi az olvasó számára a rejtett tagek leolvasását is. Mosodai felhasználás esetén egy zsáknyi textíliát is pillanatokon belül azonosíthatunk, kicsomagolás nélkül is. Hátránya, hogy a jel továbbítását megzavarhatják úgynevezett “RF zajok”, valamint a rádióhullámok terjedését akadályozhatja a fémek, folyadékok jelenléte.

Melyik technológia használata biztonságosabb?

A vonalkódok könnyen másolhatók, míg az RFID címkék vagy tagek általában nehezen hamisíthatók. Így az RFID jó választás olyan alkalmazásokhoz, ahol az adatbiztonság egy kulcsfontosságú szempont.

Cikk interaktív űrlapjai